Szombaton újra lesz szomszédünnep Pécsen!
Június 2-án városszerte kis közösségi programokkal „ünnepel” Pécs lakossága a Pécsi Közösségi Alapítvány felhívására. A pécsi emberek fülének mostanra abszolút ismerősen – és tegyük hozzá: pozitívan – cseng a Szomszédünnep kifejezés, hiszen városunkban már hagyománya van ennek a sokszínű és önszerveződő mikroközösségi programsorozatra.
Önszerveződő, hiszen a Pécsi Közösségi Alapítvány – mely tavaly óta áll az esemény hátterében – mindössze kezdeményező és koordináló funkciót tölt be a folyamatban, fő célkitűzése ugyanis éppen az, hogy készen kínált programok helyett a lakossági aktivitást ösztönözze. A Szomszédünnep alkalmából az egy környéken lakókat invitálja arra, hogy a saját környezetükben maguk gondoljanak ki és szervezzenek olyan közösségi programot, amire szívesen összejönnek. A helyi innovációból ily módon megvalósuló kisközösségi rendezvények ezért aztán a közös kertrendezéstől kezdve a bográcsozás-piknikezés különféle verzióin át a csapatjátékokig számtalan kreatív formát ölthetnek a csatlakozó társaságok egyéni ötletei szerint. A közösségi alapítvány a rendezvény egészének kereteit adja, és koordináló tevékenységével, illetve mozgósító kampányával a háttérből segíti az egyes programok létrejöttét, a csatlakozást pedig egy ajándék partikellék-csomaggal és különféle nyereményjátékokkal ösztönzi.
Tavaly a város 5 különböző pontján mintegy 200 embert mozgatott meg a kezdeményezés, míg idén az eddig befutott regisztrációs adatok szerint a város egészét lefedően várhatóan 16 helyszínen közel 500 résztvevő kapcsolódik be saját rendezvényével a kezdeményezésbe. Örvendetes, hogy a visszatérő csapatok mellett újonnan csatlakozó társaságok is vannak, ezáltal Kertvárostól a belvároson és a Mecsek-oldalon keresztül egészen Pécs-Somogyig lényegében valóban az egész város együtt ünnepel majd szombaton.
Valójában persze nem is az „ünnep” a lényeg, hanem a helyi közösségépítő folyamatok erősítése, az egymás mellett, mégis elszigetelten élő emberek közötti kapcsolatok elindítása, illetve a már meglévők erősítése, hogy mindebből kiindulva hosszútávon megszülethessen az összetartozás érzése. A jószomszédság kialakítása ugyanis hosszadalmas, sziszifuszi munka, ami legkönnyebben talán éppen egy jó hangulatú evés-ivással vagy a ház előtti játszótér közös rendbe rakásával indul, amikor is olyanok is tevőleges kapcsolatba kerülnek egymással, akik korábban legfeljebb zavartan biccentettek egymásnak reggelente munkába menet.
Párizsból jött az ötlet
A Szomszédünnep egyébként nem magyar találmány: 1999-ben Párizs egy vegyes lakosságú kerületében szervezte meg egy baráti társaság az első ilyen közösségépítést célzó összejövetelt, amely a következő években a pozitív tapasztalatokon felbuzdulva mozgalommá terebélyesedett Franciaországban, Belgiumban, majd egész Európában. Magyarországon elsőként 2010-ben az EKF keretében Pécsett rendeztek Szomszédünnepet, egyből nagyon nagy sikerrel: akkor 70 helyszínen mintegy 1500 résztvevővel került sor kisközösségi programokra. Ezt az egész város emlékezetében megmaradó jó emlékű kezdeményezést tavaly óta a Pécsi Közösségi Alapítvány gondozza. Nem véletlenül: a Szomszédünnep szellemisége ugyanis teljes mértékben egybevág az alapítvány célkitűzésével és alapszemléletével: a PKA – más, civil programokra orientálódó szervezetekkel ellentétben – elsősorban nem a programok kitalálását és megszervezését tartja feladatának, hanem a valóban teljesen civil, polgári lakosság önszerveződésének inspirálását és a helyi kreatív ötletek generálását célozza meg, melyhez egyúttal az anyagi források megtalálását és/vagy célzott, jellemzően közösségi előteremtését is melléállítja.
Szomszédünnep – Szervezz te is egy jó kis szomszédbulit!
Szomszédünnep – Szervezz te is egy jó kis szomszédbulit!