“A közösségfejlesztés az egyetlen járható út”
Láthatatlan Magyarország címmel jelent meg L. Ritók Nóra művészetpedagógus, hátrányos helyzetűeket segítő szakember könyve, amely A nyomor széle címen vezetett blogjának bejegyzéseiből szerkesztett kor- és kórkép napjaink Magyarországáról, a mélyszegénységben élők valóságáról. A könyvről Tasnádi Zsófia beszélgetett a szerzővel Pécsett a Reggeliben, azt megelőzően pedig L. Ritók Nóra interaktív előadást tartott az Üres Tér Művészeti Szabadegyetem meghívására.
A közel húsz éve hátrányos helyzetűekkel dolgozó szakember mindkét rendezvényen kikerülhetetlenül találkozott a kérdéssel, hogy vajon mi okozza az ország politikai megosztottságát, különös tekintettel az ország legszegényebb részein, rendkívül nehéz körülmények között élőkre.
L. Ritók Nóra azt mondta, a civil szervezeteknek nem a politikai részvétel a céljuk. A mélyszegénységben élőknek elsődlegesen lehetőségeket, tudást és a tudás által célokat kell adni, a változáshoz pedig legalább egy generációnyi ideig dolgozni a felnőttekkel és a gyerekekkel.
Az Igazgyöngy Alapítvány vezetője összefoglalta az elmúlt húsz év során módszerré alakuló tapasztalatait. Szerinte az egyik legfontosabb lépés, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek önbecsülését fejleszteni tudják, amire az alkotó tevékenység nagyon jól alkalmazható eszköz. A közösségek formálása hosszú és bonyolult folyamat, de a segítendők bevonásával működik. Tevékenységeik alapelve, hogy “akkor segítek, ha te is segítesz valamit”. Ez a kölcsönösség érvényes a tudásra is: egészen speciális tudás például az, hogy hogyan kell analfabéta cigányasszonyként minimálbérből fenntartani a családot. A szakembereknek pedig kulcsfontosságú megérteniük, hogy a mélyszegénységben élők tudása nem tud válaszolni az iskolarendszer merev struktúrájára, és ezt a problémát a szegregáció csak súlyosbítja.
L. Ritók Nóra kihangsúlyozta, hogy a magánszektorból érkező támogatás és szolidaritás egyre erősebb irányukba, és ez nagyon sokban segítségükre van. Ahogyan a saját, egyéni szintjén is mindenki segíthet: a másik meghallgatásával, odafordulással.
A pécsi könyvbemutatót Az Emberség Erejével Alapítvány szervezte.
Happ Zsuzsa