Informálni, integrálni akar az új dékán

Nehéz megállapítani, hogy új korszak kezdődik-e a február elején megválasztott dékán hivatalba lépésével, ugyanakkor az biztos, hogy az egyetem műszaki és informatikai karán a friss szellő már betette a lábát, és újszerű, de pragmatikus időszak indulhat Dr. Medvegy Gabriella vezetésével.

Tavaly novemberben leadott dékáni pályázatában a legfontosabb pontok szerint Medvegy Gabriella nyitni akar a külső piaci partnerek, vállalkozások felé úgy, mint a hallgatók irányába.
Az egyetemi szűkülő pénzügyi források megoldására, ha úgy tetszik, előre menekülne korszerűbb portfoliókezeléssel, vagy éppen a nemzetköziesítés erősítésével. Utóbbi azt jelenti, hogy az elmúlt évek dinamikus fejlődéséhez kapcsolódóan egyre több külföldi hallgatót szeretne felenni ez a Kar is, jelenleg egyébként mintegy négyszázan vannak. – A piaci kapcsolatok fejlesztése és menedzselése elementáris érdekünk, akár a duális képzésről van szó, akár közös szakmai rendezvények, kutatások megvalósításáról – mondta Medvegy Gabriella, aki azon vágyát is kifejezte, hogy a korábban itt tanult hallgatókból lett építőipari, informatikai vállalkozók is visszatérnének az egyetemre.

Tudás: menedzselni, majd megosztani
Az új dékánnak kiemelt célja, hogy a Kar minél több olyan piaci, szakmai partnerrel kerüljön gyümölcsöző kapcsolatba, amely során a tudásmegosztás konkrét eredményeket is hozhat. – Láthatóvá kell tenni az adottságainkat, használni kell egymás erősségeit, térbeli együttműködésekre kell építeni – tette hozzá.
A Karon egyébként már megkezdődött egy belső kommunikációs fejlesztési projekt is, amely pontosan azt hivatott szolgálni, hogy az oktatók, egymás közötti és hallgatók közötti párbeszéde hatékonyan tudjon működni.

A Kar számára továbbra is szükséges a teljes spektrumot lefedni képes kutatási területek láthatóvá tétele (pl. Smart City, Smart Technológiák). Ugyanakkor a legnagyobb szervezeti egységek, a szakmai intézetek számára szintén meg kell teremteni a megfelelő környezetet ahhoz, hogy élni tudjanak potenciáljukkal, és tárgyiasulhassanak erősségeik (pl. kreatívipar, alkalmazott design, intelligens rendszerek, klíma-komfort, „mintaházak”, „intelligenes ház”, „gyártó laboratórium”, „design laboratórium”, anyagvizsgálat, analitikai, diagnosztikai innovációk, építőipari,  gépipari termékfejlesztés, tárgytervezés-formatervezés, virtuális térkísérletek, informatikai rendszerek, szolgáltatások stb.).
(Részlet Dr. Medvegy Gabriella dékáni pályázatából.)

Műszaki, informatikai és pécsi
Az új dékán szerint is megkerülhetetlen, hogy a Karról mint pécsi szellemi-fejlesztői közegről beszéljenek az érdekeltek. Akár úgy is megfogalmazhatjuk, hogy az egyeteme karai, így különösen azok, amelyek számottevő piaci kapcsolódási pontokkal rendelkeznek, nem lehetnek elszigetelt „elefántcsonttornyok”. – A mi karunk hallgatói is a városban élnek, fogyasztanak, igényeik vannak – magyarázta Medvegy Gabriella. – Ezért is javasoljuk, hogy a várossal meg kell találni azokat az együttműködési felületeket, amelyek Pécset és az egyetemet is előre viszik. Ennek apropóján nemrégiben elkezdtünk egy mintaprojektet, amely egy, a külföldi hallgatók számára hasznos okostelefonos applikáció elkészítésével kapcsolatos, és amely során a városi szolgáltatásokat, vállalkozásokat lehet könnyebben megkeresni és megtalálni.
A Műszaki és Informatikai Kar új dékánja kiemelten fontosnak tartja az alulról építkező igényekre választ adó fejlesztéseket, valamint az egyenrangú és nyitott kommunikáción alapuló együttműködéseket.

Információt „áramoltatna”
Általános és korszerű információáramlási stratégia szükséges – írja dékáni pályázatában Dr. Medvegy Gabriella.
„Ennek a felépítése részben a kari menedzsment, részben a szakmai intézetek szintje és felelőssége, és térbeli belső hálózatosodáshoz vezet. Az interakció lehetősége a szintek között szintén elengedhetetlen.
Szükség van a kötetlen, ’social networking’ eseményekre is, ezeket újra rendszeresíteni kell.
A hallgatók valós bekapcsolása is elengedhetetlen a döntéshozási folyamatokba, velük való rendszeres információcserére, kommunikációra alkalmas platformok kialakítása szükségszerű. Ők a stakeholdereink, elsődleges indikátorok, élményeiket, ötleteiket, javaslataikat be kell építenünk működési folyamatainkba. Ez egyfajta minőségbiztosítás, másrészről a szemléletük szolgáltatásközpontú, frissességük inspiráló.”

– Számomra nagyon sokat jelent a pécsi műszaki kar. Alma materem, ezért büszke vagyok, hogy most ebben a feladatkörben végezhetem a munkámat érte. A vízió a korszerűen működtetett campus, a felsőoktatásban mára magától értetődő nemzetköziség, a flexibilitás a portfóliókezelésben. Az előző, Prof. Bachmann Bálint által vezetett dékáni ciklusban elindított innovációk, így például a duális képzés következő lépcsőjeként ma lehetőségünk van eljutni oda, hogy ipari partnereink még erősebben jelen legyenek nálunk infrastruktúráikkal, innovációikkal, motivációikkal, és a K+F+I helyzetekben is együttműködjenek velünk. A nemzetközi képzések és jelenlét további erősítése szintén ugródeszka, lévén, hogy a határon, vagy akár kontinensen átívelő kapcsolatok, kutatások eredményeinek hála, mára számottevő oktatói és hallgatói tömegek találkozhatnak a Karon az egyetemes informatikával, mérnökséggel, vagy építészettel – akár hallgatókét, akár oktatóként, kutatóként, de az adminisztratív személyzet tagjaként is. A Modern Városok Program keretében a közeljövőben két modern műhelyépülettel is gazdagodhat Karunk, melyeket egyre növekvő hallgatói létszámunkkal a lehető legjobban kívánunk hasznosítani – nyilatkozta Dr. Medvegy Gabriella kinevezése után a Kar honlapjának.

Fotó: PTE MIK